Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Büyükelçiler Konferansı’nın Açılışında Açıklamalar Yaptı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dünyanın farklı bölgelerinden gelen Türk büyükelçileriyle birlikte 14. Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılış töreni öncesinde anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Türk büyükelçiler Anıtkabir’i ziyaret ettiler. Ziyaret esnasında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a, bakan yardımcıları Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Büyükelçi Burak Akçapar, Yasin Ekrem Serim ve Büyükelçi Ahmet Yıldız da eşlik etti. Bu özel anı paylaşan Bakan Fidan ve büyükelçiler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşunda bulunarak, Atatürk’ün anısına saygılarını sundular.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu; “Vizyonumuz Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi sistem kurucu ülkelerden biri haline getirmektir. Biz küresel adaetsizliği ortadan kaldıran, barış ve istikrar üreten insanlığı kucaklayıcı olmak için diğer ülkelerle birlikte çalışmaktayız.

Bu adımlarımızı hayat geçiriren 4 temel strateji doğrultusunda hareket etmekteyiz. Bölgemizde güvenlik, huzur ve istikrara en büyük tehdit terör örgütleri ve diğer vekil örgütlerdir. Tüm kurumlarımızla terör örgütlerine ve arkalarındaki güçlere, ülkemizde ve bölgemizde göz açtırmayacağız, alan da bırakmayacağız, nefes de aldırmayacağız. Mevcut küresel sistem daha karmaşık ve çoklu bir kriz dönemi yaşamaktadır. Tarih bize söz konusu krizlerin böyle devam edemeyeceğini acı tecrübelerle göstermiştir.

AB ile gümrük birliği çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Türkiye’siz bir Avrupa Birliği’nin gerçek manada küresel bir aktör olamayacağını bir kez daha buradan vurgulamak istiyoruz. Bazı NATO ülkelerinin Suriye ve Irak’ta PKK ile olan açık ve örtülü işbirliğine hemen son vermeleri gerektiği çağrısını yineliyoruz.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.