Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Esad’dan Suriyeli Sığınmacılarla İlgili Yeni Açıklama Geldi!

Sığınmacılar konusu en önemli sorunlarımızın başında yer alıyor. Her gün farklı birçok verinin paylaşıldığı ve sayılarını hala tam olarak bilmediğimiz sığınmacılar, ekonomi ve toplumsal yaşam başta olmak üzere, her konuda büyük sorunlara neden oluyor. Konuyla ilgili Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ dan da bir açıklama geldi. Beşar Esad, savaş sırasında başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine dağılan Suriyeli sığınmacıların politize edilmesine tepki gösteriyor.

Beşar Esad’tan Suriyeli Sığınmacıların Politize Edilmesine Tepki Geldi

Suriye Devlet Başkanlığı İdaresi, Esad’ ın Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile görüştüğünü açıkladı. Açıklamada Esad’ ın Suriyelilerin vatanlarına dönüşüyle ilgili sorunu gündeme getirdiği ve bu konunun politize edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Sputnik’ ten verilen habere göre, Esad ayrıca önceliklerinin güvenli bir dönüş olduğunu söyledi.

Sorunun Çözümü İçin Uğraşılması Gerekiyor

Esad sorunun çözümünün Suriye’ nin, yerleşim yerlerindeki altyapının yeniden inşa süreciyle bağlantılı olduğunu söyledi. Hükümet olarak bu yönde çok sayıda önlem aldıklarını ve vatandaşların evlerine dönüşüne katkı sunacak çalışmalara devam ettiklerini de ekledi. Göç İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı resmi verilere göre, Türkiye’ deki kayıtlı yabancı sayısı toplam 4 milyon 990 bin 663. Ancak başta muhalefet partileri olmak üzere, pek çok farklı yerden bu sayısının 10 milyonun üzerinde olduğuna dair tespitler ve açıklamalar yapılıyor.

Seçim öncesinde de Millet İttifakı, sığınmacı sorununu propagandasının merkezine yerleştirmişti. Cumhur İttifakı bu konunun insani bir şekilde çözülmesine yönelik güçlü adımların atılması gerektiğini söylüyordu. Olayın diğer bir tarafı olan Beşar Esad’ tan da konuyla ilgili benzer yorumlar gelmesi ilgi çekti.
Türkiye şu anda, Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönebilmesini sağlamak amacıyla, altyapı çalışmalarına hız vermiş durumda. Ancak bu konu için bile, büyük miktarlarda kaynaklar ayırılmaya devam ediliyor. Ülke ekonomisinin zaten sıkıntıda olduğu bir dönemde, bu yatırımların karşılanabilmesi konusu başka bir sıkıntının ortaya çıkmasına yol açıyor. Suriyeli sığınmacılar konusu ve sorunları, daha uzun yıllar Türkiye gündeminden düşmeyecek gibi görünüyor. Öte yandan bu sorunun insani yaklaşımla çözülmesi, elbette herkes tarafından en çok kabul gören konu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.