Sorgulamalar artık tek çatı altında!

“Eyyam-ı Bahur” Gitti, Şimdi de “Basra” Geldi! Güneydoğu Anadolu Perşembe Günü Maksimum Sıcaklığa Ulaşacak

Türkiye’yi etkileyen Eyyam-ı bahur ve Afrika sıcakları artık ülkeyi terk etti ancak şimdi de Güneydoğu’dan gelen Basra sıcakları etkili olmaya başladı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava dalgasının, özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde 14 Ağustos’a kadar devam etmesi bekleniyor. Diyarbakır Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü’nde Meteoroloji Mühendisi Hümeyra Betül Akgül, bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların 6 ila 10 derece kadar daha yükselebileceğini ifade etti. Bu durumun önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgası olarak etkisini sürdüreceğini belirtti.

Diyarbakır’ın 45, Şanlıurfa’nın 44, Mardin’in 40, Batman’ın 45, Siirt’in 43, Şırnak’ın ise 40 derece hava sıcaklığına ulaşacağını söyleyen Akgül, “Özellikle Perşembe günü maksimum sıcaklara ulaşacağımızı düşünüyoruz.” dedi. Güneydoğu’da beklenen sıcaklıkların Basra kaynaklı olduğunu aktaran Akgül, “Daha önce Afrika sıcakları Basra sıcaklarını tetiklerken, şimdi Afrika sıcaklarının etkisini yitirmesiyle Batı illerimizde bir serinleme mevcut. Şu an tüm sıcaklık Güneydoğu Anadolu Bölgemizin üzerinde etkisini gösteriyor. O yüzden Perşembe günü maksimum sıcakları yaşayacağız. Perşembe gününden sonra ise kademeli olarak bir iniş bekliyoruz. Bu sıcaklar ayın 14’üne kadar devam edecek diye tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Hava sıcaklarının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çeken Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sıcak hava dalgasının özellikle solunum yolu hastalıkları gibi kronik sağlık sorunları olan kişiler için risk oluşturabileceğini belirtti. Bu dönemde sıvı alımına dikkat etmek, fazla güneş altında kalmamak ve serin yerlerde zaman geçirmek gibi tedbirlerin alınmasının önemini vurguladı. Ayrıca, yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin sıcak havalara karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.