Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 46 Bin 633 Düzensiz Göçmenin Sınır Dışı Edildiğini Açıkladı!

Seçim döneminde de pazarlıkların ana konusu haline gelen, yurtiçinde ekonomiden, toplumsal yaşama kadar her açıdan yoğun ve olumsuz etkileri hissedilen göçmen konusu, yüksek önemini koruyor. Her taraftan gelen ve birçoğu hem asılsız hem de kara propagandaya yönelik göçmen rakamları kafalarımızı karıştırıp duruyor.

İçişleri Bakanı Yerlikaya Sınır dışı Edilen Göçmenlerle İlgili Rakam Paylaşımı Yaptı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımla, düzensiz göç ile verilen mücadelenin hız kesmeden devam ettiğini açıkladı. Bakan Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Düzensiz göçle mücadelemiz aralıksız devam ediyor. 2023 yılında (01 Ocak-22 Haziran 2023) 46 bin 633 düzensiz göçmen sınır dışı edildi; 17 bin 964 yabancının sınır dışı işlemleri sürüyor, 16-22 Haziran tarihleri arasında; 3 bin 192 düzensiz göçmen yakalandı, 1831 düzensiz göçmen sınır dışı edildi” dedi.

Düzensiz göç sorununun artarak devam ettiği günlerde, bu konuda en insancıl yaklaşımı Türkiye’ nin gösterdiği herkes tarafından biliniyor. Düzensiz göçten Avrupa’ nın tüm ülkeleri etkilenmeye devam ederken, hemen hemen bu sorunun ana kapısı ve Avrupa devletlerinin önündeki tampon ülke konumunda bulunan Türkiye, en fazla etkiyi gören ülke. Avrupa ülkeleri düzensiz göçle ilgili birbiri ardına kararlar alırken, Avrupa Birliği tarafından göçmenlerin ülkelere dağıtılması tartışılırken, Türkiye insancıl muameleyle, tüm göçmenlerle mücadele etmeye devam ediyor.

Avrupa Ülkeleri Aşırı Sert Önlemler Alıyor

Macaristan ve Bulgaristan başta olmak üzere, sınırlarını düzensiz göçmene tamamen kapatan ülkeler bulunuyor. Bu konuda çok sert önlemler alan bazı ülkeler arasında Yunanistan’ da bulunuyor. Özellikle Türkiye aracılığıyla ülkeye girmeye çalışan göçmenlere, çok sert müdahaleler gerçekleştiren Yunanistan, bu konuda dünya ülkeleri tarafından da kınanmaya devam ediliyor. Buna karşın Yunanistan’ ın sert önlemlerden vazgeçmediği ve çoğunluğu ölümle sonuçlanan müdahaleler yapmaya devam ettiği görülüyor. Türkiye, konu hakkında yoğun çaba gösteren ülkelerin başında yer alıyor. Bir anlamda düzensiz göçle ilgili mücadelede, dünyaya örnek olacak kadar geniş deneyim kazanmış durumda. Her gün sayıları binleri bulan düzensiz göçle en insancıl yaklaşımı sergilemeye onurla devam ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.