Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci Müjdeyi Verdi, Yağış Geliyor!

Ülkemiz, sıcak hava dalgasının etkisi altında bulunmaya devam ediyor. Ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci, hafta ortasına doğru sıcaklıklarda bir düşüş beklendiğini açıkladı. Özdemirci, hafta başından itibaren mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların devam edeceğini belirtti. Sıcak hava dalgası nedeniyle ülkemiz genelinde yüksek sıcaklık değerleri kaydedilirken, vatandaşlar güneşin etkilerine karşı dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları konusunda uyarılıyor. Özellikle açık havada uzun süre kalmaktan kaçınılması, bol su içilmesi ve serin bölgelerde zaman geçirilmesi öneriliyor.

Özdemirci, “Hafta ortasında ise ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde de birazcık düşüş gerçekleşecek, yer yer inecek ama ülkemizin diğer kesimlerinde normaller üzerinde seyredecek” bilgisini verdi. En çok merak edilen ise bunaltıcı sıcakların ardından yağış gelip gelmeyeceği… Özdemirci merak edilenleri, şöyle yanıtladı: “İstanbul’dan Anadolu yakasında, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce çevrelerinde bir mevcut sağanak yağış beklentimiz var. Ama çarşamba günü Marmara’nın Doğusunda Batı Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Ardahan çevrelerinde güneyde de Osmaniye, Hatay çevrelerinde sağanak yağış beklentimiz var. Bu yağışlar yine perşembe, cuma günü için de devam ediyor. İstanbul’da yarın sağanak yağış olacak. Ankara’da yağış beklenmiyor ancak çarşamba günü sıcaklıklar birkaç derece düşecek.İzmir’de ise sıcak hava 34-35 derecelerde etkisini sürdürecek.Güneydoğu Anadolu’da 40 derecenin üzerinde yüksek sıcaklıklar devam edecek.” dedi.

Öte yandan Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, haziran ve temmuzdaki küresel sıcaklık rekorlarını takiben gelecek birkaç ay karasal alanların ortalamadan sıcak olmasının beklendiğini belirterek, “Bu yaz çok yüksek ihtimalle gördüğümüz en sıcak yaz olacak.” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.