Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Japon Deprem Uzmanından İstanbul’a Uyarı: “Faylar Doğudan Batıya Harekete Geçti”

Marmara Denizi’ nde ve Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yaşanma olasılığı yüksek depremle ilgili, sürekli yeni haberler, tespitler ve öngörüler yapılmaya devam ediliyor. Bunların en son örneği, Japon deprem uzmanı ve aynı zamanda Yüksek İnşaat Mühendisi olan Yoshinori Morikawi’ den geldi. Olası depremle ilgili olarak Morikawi, Türkiye’ de bulunan fay hatlarının, doğudan batıya doğru hareket ettiğine dikkat çekti. Alanında uzmanlıkları bulunan birde Japon olunca, Morikawi’ nin tespitlerini dikkate almamak olmaz.

Fay Hatları Doğudan Batıya Doğru Hareket Ediyor

Moriwaki, olası depremin mutlaka yaşanacağını, bu sebeple herkesin ortak bir akılla hareket ederek, en az hasarla çıkılması için gerekenlerin yapılması gerektiğini belirtti. Öncelikle kentsel dönüşümle binaların güçlendirilmesi çalışmasının hız kazanması gerektiğini belirtti. Moriwaki, “Kentsel dönüşüm yapılırken yumuşak zeminli yerden başlamak lazım. Zemin sertse bina kötü de olsa fazla sıkıntı olmuyor.” Dedi. İstanbul’ un Kuzey Anadolu Fay Hattı’ nın bir kolu üzerinde olduğu gerçeğine dikkat çeken Morikawi, “Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu var. O kuzey kolunun bu noktasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Kimse ne zaman olacağını söyleyemez ama bir gün gelecek bu depremi az hasarla atlatmak için hazır olmak lazım. Hep beraber devlet, hükümet, belediye, okullar ve her aile beraber hareket ederse hasarı yüzde 70 azaltabilir.” Dedi.

Geçen Yıl Maraş İçin Uyarıda Bulunmuş

Yoshinori Moriwaki, önceki yılın Aralık ayında katıldığı bir programda, Doğu Anadolu Fay Hattı’ nın kırılmaya başladığını ve Kahramanmaraş’ ı da etkileyebileceğini söylediğini belirtti. Türkiye’ de fay hatlarının doğudan batıya doğru hareket etmeye başladığını söyleyen Morikawi, bu veriye bakıldığında, Marmara Bölgesi’ nin büyük bir risk altında olduğu sonucunun çıktığını söyledi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Arcan’ da Uyarılar Yaptı

Her geçen gün daha fazla veri ve bilgi paylaşımı yapılan olası depremler ilgili, uzmanların uyarıları büyük önem taşıyor. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabı üzerinden şöyle bir açıklama yapmıştı; “Anadolu yakası kıyılarını yalayarak giden ikincil Bostancı Kırığı, Çiftliköy, Tuzla’dan Bostancı’ya dek 1999’da kırdı. Yeni depremde Bostancı- Fenerburnu- Sarayburnu- Sirkeci-Unkapanı- Balat-Haliç’i kırıp, Eyüp, Alibeyköy’e uzanacaktır. Marmaray, Yeni Cami, Patrikhane’ye dikkat.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.