Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kavurucu Sıcaklar Sağlığımızı Tehdit Ediyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Vatandaşlara Uyarı…

Temmuz ayının ortalarına devam ettiğimiz bugünlerde tüm Türkiye’de ve hatta tüm dünyada hava sıcaklıkları artmaya devam ediyor. Kavurucu sıcaklar Türkiye’yi esir almışken, önümüzdeki günlerde yeni bir sıcak hava dalgasının Afrika’dan geleceğini ve rekor sıcaklıkların görülebileceğinin uyarısı yapılıyor. Ülke genelinde 50 dereceleri, İstanbul’da da 35-36 dereceleri görmenin mümkün olduğu söyleniyor. Hava sıcaklıkları devam ettikçe, özellikle öğlen saatlerinde dışarıya çıkmak sağlığı tehdit eder hale geldi. Uzmanlar sıcak çarpması, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı, hipertermi tehlikeleri hakkında da uyarılar yapıyor.

Uzmanlar Uyarıyor!

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıları Uzmanı Dr. Recep Alanlı, düşük ve yüksek ısının insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini belirterek, “Özellikle vücudumuz sıcak havanın insan sağlığına yapabileceği zararlı etkileri azaltmak için bazı fizyolojik cevap mekanizmaları oluşturmaktadır. Mesela hava sıcaklığı artmaya başladığı zaman vücutta terleme mekanizması ortaya çıkmaktadır. Vücutta ortaya çıkan fazla ısı terleme yoluyla düşürülmeye çalışılmaktadır. Dolaşım sistemindeki fazla kanın cilde gönderilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede vücut dış ortamın oluşturacağı zararlı etkiyi azaltmayı hedeflemektedir” dedi.

Fahrettin Koca’dan da Açıklama Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, sıcak çarpmasının ciddiyetine ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca, “Sıcak çarpması, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı, hipertermi olarak da bilinen ciddi bir klinik durumdur. Yaşlılar ve çocuklar; diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları olanlar sıcak çarpması için yüksek risk grubundadır. Bu gruptakilerin gün içinde sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.