Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kurban Bayramına İki Gün Kala Fiyatlar Uçtu! Küçükbaş Büyükbaş Hayvan Fiyatları Rekor Kırıyor…

Kurban Bayramı için son birkaç gün kala, kurbanlık hayvanlar el yakmaya başlayacak denli artan fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Beklenenden çok daha fazla yükselen kurbanlık fiyatları, beklenmedik şekilde iki katından fazla yükselmiş durumda. Geçen yıla kıyasla kurbanlık fiyatlarında olağanüstü bir artış söz konusu.

Kurbanlık Fiyatları Rekor Kırıyor

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte, kurbanlık konusunda yoğun hareketlilik yaşanıyor. Bir yandan Şap Hastalığı nedeniyle kurbanlık pazarlarına yeni düzenlemeler getirilmesi, diğer yandan rekor düzeyde yükselen fiyatlar, vatandaşları olumsuz etkiliyor. Kurbanlık fiyatları, daha önce alışılmadık bir şekilde ve günlük olarak yükseliyor. Pazarlarda kurbanlık fiyatlarına, içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

Dolar kurunda Kurban Bayramına yakın dönemde yaşanan artışlar, kurbanlıkların fiyatlarını da doğrudan ve sert şekilde etkiliyor. Öyle ki pazarlarda kurbanlık fiyatları % 140,5 oranında artış gösterdi. Üzerine artışlar bayrama yaklaştıkça her geçen gün daha fazla olacak şekilde devam ediyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, büyükbaş hayvanlarda geçen yıla göre %140,5, küçükbaş hayvanlarda ise %103,9 oranında artış olduğunu söyledi. Büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 147 lira 7 kuruş, küçükbaş hayvanların ise 129 lira 62 kuruş olduğunu ifade etti. Geçen yıla göre büyükbaş hayvanlarda %140,5, küçükbaş hayvanlarda %103,9 oranında artış yaşandı. Ortalama kilogram fiyatları büyükbaşta 61 liradan 147 liraya, küçükbaşta ise 64 liradan 130 liraya yükseldi” dedi.

Ucuz Kurbanlık Bulmak Hayal Oldu

İki gün içerisinde başlayacak olan Kurban bayramında, bu yıl ne kadar satış yapılacağı da önem taşıyor. Geçen yıl Kurban bayramı sırasında, 1 milyon büyükbaş ve 22 milyon küçükbaş hayvan satışı gerçekleşmişti. Bu yıl bu verilerin fiyatlar nedeniyle düşeceği öngörülürken, hayvancılık ve kurbanlık konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle, de pazarlara yeterli sayıda kurbanlık verilemediği düşünülüyor. Bu sebeple bu yıl Kurban Bayramı sırasında satışa sunulan hayvan varlığı açısında verile büyük önem taşıyor. Hayvancılığın geleceği açısından alınması gereken tedbirlerle ilgili bu veriler önem kazanacak. Öte yandan kurbanlık satışlarının düşmeyeceğine yönelik olumlu beklentiler de bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.