Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan, İlk Enflasyon Raporu Sunumunu Yaptı

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, ilk enflasyon raporu sunumunu yaptı. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkarken Erkan, “kademeli ve istikrarlı” politikalar ile sadeleşme vurgusu yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda ilk kez sunum yaptı. Erkan, eski TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 4 Mayıs’ta yaptığı son sunumda verilen enflasyon tahminlerini keskin bir şekilde revize etti. Kavcıoğlu’nun önceki sunumunda, 2023 sonunda enflasyonun yüzde 22,3, 2024 sonunda yüzde 8,8 ve 2025 sonunda yüzde 5 olmasını bekledikleri açıklanmıştı. Ancak Erkan, yeni tahminlerini sunarak enflasyon beklentilerinde büyük bir yükselişin olduğunu belirtti.

Erkan, konuşmasına TCMB’nin temel amacının fiyat istikrarı olduğunu ve enflasyon görünümünde iyileşme sağlanana kadar, parasal sıkılaştırmayı “gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde” kademeli olarak güçlendireceklerini vurgulayarak başladı. Döviz kurunun daha sürdürülebilir bir dengeye gittiğini belirten Erkan, şunları söyledi: 

“Döviz kurunda gözlenen düzeltme ve mali disipline yönelik tedbirlerin sonucunda enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir. Faiz artırım kararlarımız, miktarsal ve seçici kredi sıkılaştırma kararlarımızın birikimli olumlu etkilerinin bir kısmını 2023’ün sonunda ve özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız. Dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde, göreli fiyatlarda geçici düzeltmeler yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır.”

14 Mayıs seçimlerine kadar düşük faiz politikasının sebebi olarak görülen, Erdoğan’ın “Faiz sebep enflasyon sonuç” önermesi hakkındaki görüşü sorusunu ise yanıtsız bıraktı. Para politikalarının yavaş ilerlemesinde siyasi bir etken olup olmadığı sorusuna ise Erkan, şöyle cevap verdi:  “‘Adımları attık bitti’ durumunda değiliz, incelemeler ve etki analizler, attığımız her adımın verisini almak çok önemli. Bizim bütüncül yaklaşımımız ve bütüncül kademeli gidişimiz hem ekonomi, hem de geçiş sürecinde dengelerin oluşmasına fırsat verme açısından, hem de enflasyon ve diğer etkenler üzerindeki etkileri görme açısından çok doğru ve optimize ettiğimiz bir yaklaşımdır. Merkez Bankası Başkanı olarak benden hiçbir zaman, hiçbir siyasi açıklama almayacaksınız, o yüzden sorularda hiç uğraşmayalım arkadaşlar.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.