Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024’te Türkiye’ye 5G Teknolojisinin Geleceğini Açıkladı!

Teknoloji hızla değişmeye ve gelişmeye devam ederken, ülkemize 5G teknolojisinin ne zaman geleceği merak ediliyordu. Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı açıklama ile 2024 yılında Türkiye’nin 5G’ye geçiş yapacağını duyurmuş oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 5G’ye geçiş için çalışmaların hızlandırıldığını, önceliğin yerli ve millî ürünlerin kullanılması olacağını vurguladı ve geçişin tarihini paylaştı. Bakan Uraloğlu, oluşturulmakta olan yol haritası kapsamında 5G’ye geçişin 2024 yılında gerçekleşmesinin planlandığını açıkladı. 

2024’te 5G Geliyor!

5G altyapısının kritik parçalarının BTK tarafından tanımlanan “millî haberleşme ürünü” niteliğinde olması için çalışmaların devam ettiğini paylaştı. Uraloğlu, Bakanlık ve BTK koordinasyonunda 5G şebekesinin hemen hemen tüm yazılım ve donanım bileşenlerinde ülkenin mühendislik gücü ve el emeğinin yer alması amacıyla yürütülen çalışmalara TÜBİTAK gibi ilgili kurumlar tarafından da destekler verildiğini vurguladı. 

Açıklama ise şu şekilde:

“Hayatınızı kolaylaştıracak gelişmelere dair haber vermek alışkanlığımız oldu! 5G’ye geçiş için çalışmalarımızı hızlandırdık. Hâlihazırda 4,5G baz istasyonu geliştirme projesi olan ULAK baz istasyonlarımız, yaklaşık 2 bin 447 sahada aktif olarak kullanılmakta… 5G yol haritasında önceliğimiz yerli ve millî ürünlerin kullanılması olacak. 5G altyapımızın kritik şebeke unsurlarının BTK tarafından tanımlanan “millî haberleşme ürünü” niteliğinde olması için çalışmalarımız devam ediyor. Siz ışık hızında haberleşebilin diye biz durmadan proje üretiyor, uyguluyor, teknoloji ile harmanlıyor; memleketin hizmetine sunmaya devam ediyoruz!”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.