Sorgulamalar artık tek çatı altında!

50 Derecelere Ulaşan Hava Sıcaklığına Karşı Uzmanlar Güneş Çarpmaları İçin Uyarıyor, Çok Tehlikeli Olabilir…

Aşırı sıcak hava, son yıllarda dünyanın birçok bölgesinde artan bir sorun haline geldi. İklim değişikliği, küresel ısınma ve doğal kaynakların dengesiz kullanımı, sıcak hava dalgalarının sıklaşmasına ve yoğunlaşmasına yol açıyor. Bu durum, insan sağlığı, tarım, su kaynakları ve ekosistemler üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Aşırı sıcak hava, özellikle yaşlılar, çocuklar, kronik rahatsızlığı olan bireyler için büyük bir tehlike oluşturuyor. Türkiye’deki hava sıcaklığı da Temmuz ayının ortasında hızla artmaya devam ediyor. Uzmanlar aşırı sıcak havalarda vatandaşları güneş çarpmasına karşı uyarıyor.

Uzmanlar Güneş Çarpmasına Karşı Uyarıyor!

Aşırı sıcaklardan en çok; küçük çocuklar, yaşlılar, kanser hastaları, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalar, tansiyon ve şeker hastalığı gibi metabolik ve kronik hastalığı olanların etkilenebileceğini aktaran İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, “Yaz aylarında dikkatsiz güneşlenme neticesi sağlıklı insanlar da sıcak havalardan etkilenir” dedi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal; “Güneş çarpmasına maruz kalan kişilerde bacaklarda kramp, karın ağrısı, bulantı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler ortaya çıkabililir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişinin üzerindeki fazla giysilerin çıkartılıp, gölge ve hava akımı olan bir yere alınması gerekir. Güneş çarpması durumunda kişiye mineral içeriği zengin olduğu için tuzlu ayran ve su içirilmesi tavsiye edilir. Kramp geliştiyse kesinlikle masaj yapılmaması da önemlidir. Güneş çarpmasına maruz kalan kişiye soğuk kompres uygulanması ve kişinin soğuk su ile duş almasında fayda vardır. Klima ve vantilatörler de vücut ısısının düşürülmesinde etkilidir” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.