Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Beklenen Özgür Demirtaş Asgari Ücret Açıklaması Geldi ‘Maalesef’ Yine Haklı Çıkar mı?

Türkiye, yeni bir asgari ücret zammı ile de sevinç yaşarken, ekonomiye dair ürperten iddialarda geldi. Son dönemde yaptığı çıkışları ve ülke ekonomisinin yönetimine dair eleştirileriyle dikkatleri üzerine çeken Prof.Dr. Özgür Demirtaş’tan asgari ücret zammına dair eleştiriler geldi. Demirtaş yaptığı değerlendirmelerinde asgari ücret zammı ile enflasyon artışının önüne geçilemeyeceğini vurguladı. İşte ekonomist Prof.Dr. Demirtaş’ın açıklamalarının detayları!

Asgari Ücrete Zam

Türkiye, aylardır merakla beklediği asgari ücrete 2023 Temmuz ara zammı oranının ne olacağı sonunda belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 Haziran ayında 2 toplantı gerçekleştirdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan asgari ücret zam teklifi kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrete %34 oranında zam yapıldı. Bu zamla birlikte net asgari ücret tutarı 11.402 TL’ye çıktı.

Özgür Demirtaş’tan Eleştiri

Daha önce Türkiye ekonomisinin gidişatına ilişkin yapılan hamlelerin hatalı olduğu ve olası sonuçlarına dair geçmiş yıllarda yaptığı değerlendirmeleri bugünlerde net şekilde çıkan Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın asgari ücrete dair değerlendirmeleri de dikkat çekti. Demirtaş, daha önceki açıklamalarında asgari ücrete zam yapılması ile enflasyona karşı mücadele edilebilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekiyordu. Demirtaş, geçmiş yıllardaki bu değerlendirmelerine istinaden son asgari ücret zammının ardından yeni bir değerlendirmede bulundu ve bunun sonuçlarına ilişkin analizlerini paylaştı.

Asgari Ücrete 2.5 Ay Ömür Biçti

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, son asgari ücret zammı sonrasında yeni döneme dairde önemli değerlendirmelerde bulundu. Kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla yeni asgari ücrete dair görüşlerini ve bu asgari ücret zammının geleceğine dair değerlendirmelerini paylaştı. Demirtaş, söz konusu paylaşımda asgari ücretin en geç 2.5 ay içerisinde yeniden “Açlık Sınırı” altına ineceğini dile getirdi. Bunu söylemekten büyük üzüntü duysa da gerçekleştiği zaman tekrar konuşabileceklerini belirtti. Kendisinin asgari ücret zammı için sevinçli olduğunu ancak doğru ekonomi politikaları kullanılarak bu kısır döngünün içerisinden çıkılmış olması beklentisinin mevcut olduğunu belirtti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.