BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama

BİMER yani açılımı ile, Başbakanlık İletişim Merkezi demektir. Bu kapsamda ise, Başbakanlık vatandaşların sorunları, talepleri ve şikayetlerine daha kısa süreler içerisinde ve doğrudan yanıtlar verebilmek ve gerekli olan çözümleri bizlere geçirebilmek için sosyal platformu etkin şekilde kullanarak bizlere bu anlamda kullanabileceğimiz online uygulamalar sunmuştur. Doğrudan Başbakanlık tarafından yürütülen bu uygulama ile birlikte bireylerin sorularına doğrudan yanıt verebilmek için BİMER gibi bir uygulama kurdu. Bu sayede bireyler sorunlarını kolay ve hızlı bir şekilde yetkili makamlara ulaştıracaktır.

BİMER uygulamasının ise bizlere sağlamış olduğu birçok yarar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise, bireyler bu uygulama sayesinde doğrudan Başbakanlığı’ndan bilgi edinme kanunu kapsamında kamu kurumları ve valiliklerden talep edebilecekleri bilgileri BİMER uygulaması sayesinde talep edebilmektedirler. Buna ek olarak, kişilerin kamu kurumları kapsamında oluşan istek, şikayet ve önerileri de bu uygulama aracılığı ile doğrudan Başbakanlığa gönderebilmektedir.

Bu uygulama sayesinde Başbakanlık, halkımıza daha iyi ve hızlı bir hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda ise yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını yine benzer sistemler üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. BİMER başvuru sonucu sorgulama için yapmanız gereken yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz bilgileri takip etmenizdir.

BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

BİMER başvuru sonucu sorgulama işleminizi yapabilmeniz için 2 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birisi BİMER’in resmi internet sitesi ile yapacak olduğunuz sorgulama işlemi iken, bir diğeri ise, E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz sorgulama işlemi olmaktadır.

Yazımızda ilk olarak sizlere BİMER uygulaması üzerinden işlemlerinizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. BİMER başvuru sonucu sorgulama için yazıda bulunan ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden başvurunuzu sorgulamak için T.C kimlik numaranızı ve başvuru sayısını girmeniz gerekmektedir.

Adsız

Eğer T.C kimlik numaranız olmadan başvuru yaptıysanız ise, sayfada bulunan ilgili kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu işleminiz ile birlikte başvuru tarihinizi ekranda görmüş olduğunu ilgili yere yazmanız gerekmektedir.

Adsız

Bu bilgi girişlerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmanız ile birlikte “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Başka başvurular yapmak için ise, ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Başvuru Yap” kısmından başvurunuzu yapabilirsiniz.

BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Diğer bir BİMER başvuru sonucu sorgulama yönteminiz ise, E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz sorgulama işlemidir. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden BİMER başvuru sonucu sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız, ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edinebilmek için ise, sizlere en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi alabilmeniz için yapmanız gereken kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücretini ödemektir. Bu işlemlerinizin ardından kapalı bir zarfın içerisinde E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Şifrenizi edindikten sonra BİMER başvuru sonucu sorgulama işleminiz için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ilk işlem olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Bu işleminizin ardından değişen sayfa ile birlikte T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Sonrasında, “Sisteme Giriş Yap” butonu ile birlikte uygulamaya girişinizi tamamlayabilirsiniz.

edevletson

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu adımlar ile birlikte başvurunuzun sonucunu ekranda göreceksinizdir.

Bu uygulamalara ek olarak, kamu kurumlarının genel müdür ve üst seviyede olan yöneticilerinin etik dışı yaklaşım ve uygulamalarına ilişkin olarak da ihbar ve şikayetlerini de gerçekleştirebildiğiniz bu uygulamaya ek olarak, ALO 150 hattı ile de sorunlarınızı iletebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden şifre ile işleme ek olarak aynı zamanda, Mobil İmza, Elektronik İmza, TC Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçenekleri ile de BİMER başvuru sonucu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.