Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Dava Takibi

Türkiye’de belirlenen kanunlara göre, ülke sınırları içerisinde yaşayan her bireyin, haklarını arayabilmesi ve yapılan haksızlığın, mağduriyetin giderilmesini sağlamak amacıyla karşı tarafa dava açabilme hakkına sahip olmaktadır. Hukuk devleti kapsamında belirlenen yasalara göre, ülke sınırları içerisinde yer alan tüm bireyler, bir başkasına ya da herhangi bir kuruma dava açabilir. Her birey mağduriyeti durumuna göre adli, ticari, icra davası ya da boşanma davası açabilme hakkına sahiptir. Dava açmak isteyen bireyler, açtığı davaların en doğru ve güncel bilgilerini eskiden sadece adliyeye giderek ya da davalara katılarak öğrenebilirdi. Dava takibi işleminiz eskiden zaman alan işlemlerden biri olmasına rağmen şu an her alanda internet üzerinden sorgulama yaparak ısa bir sürede merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Ülkemizde çeşitli sebeplerle dava açma durumunda kalan bireyler çoğunluktadır. Davası olan bireylerin mahkeme ya da dava dosyalarıyla ilgili ger türlü bilgiye eski yıllarda ulaşmak çok kolay değildi. Şu an günümüzde dava takibini sağlamak çok daha kolaydır. Her bilginin internet ortamında yer alması sayesinde mahkeme sorgulama, mahkeme saati, mahkeme yeri ya da mahkeme dava dosyası gibi işlemlerinizi çok kısa bir süre içerisinde erişiminizi sağlayabilirsiniz. Dava takibi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dava takibi ile ilgili işlemlerinize ve her türlü bilgiye online olarak erişebilirsiniz. Bu durumda tüm bireyler kurumlara gitmek yerine, internet üzerinden kısa bir süre içerisinde mahkeme bilgilerine ve aynı zamanda dava takibine ulaşma imkanı sağlandı. Açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan UYAP’ın yanı sıra, aynı zamanda E-Devlet üzerinden de erişebilirsiniz. Bu sistem sayesinde mahkemenizle ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Açtığınız davanın hangi aşamada olduğunu merak ediyorsanız bunun için yeni bir sorgulama sistemi oluşturuldu. Mahkeme dosya sorgulama, dava takibi ya da mahkemenizle ilgili öğrenek istediğiniz her şeyi çok kısa bir süre içerisinde internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Dava Takibi

Ülke sınırları içerisinde yaşan herkes Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belirlenen birtakım haklara sahiptir. Ülke sınırları içerisinde yaşayan her bireye verilen haklardan biri de dava açmaktır. Dava açmak her insanın yaşadığı mağduriyetin ya da haksızlığın yasalar yoluyla giderilmesi için başvurulan yasal bir yoldur. Ülke içerisinde yaşayan her bireyin açtığı davayı ya da kendisine açılan davayı takip etmek, mahkemenin ne zaman olduğu ya da nerede olduğunu öğrenebilmeleri için dava takibi işlemini kullanabilirler. Mahkeme ya da davayla ilgili merak ettiklerinizi internet üzerinden çok kısa bir süre içerisinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bireylerin mahkemesinin olup, olmadığını öğrenmek için internet üzerinden online olarak sunulan bir hizmet bulunmaktadır. Bu hizmet sayesinde bireylerin çok kısa bir süre içerisinde bilgi sahibi olabilmeleri için Açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan UYAP’ın yanı sıra, aynı zamanda E-Devlet hizmeti sunulmuştur. Dava takibi ile ilgili merak ettiklerinizi internet üzerinden bilgi sahibi olabilmeniz için bu sayfaya erişiminizin sağlanması gerekmektedir. Mahkeme dosyasını ve aynı zamanda mahkemeyle ilgili diğer farklı sorgulama işlemlerinizde E-Devlet sistemine T.C Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine istenilen bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesinden sonra dava takibi bağlantısına tıklayabilirsiniz. Bu sistem sayesinde istediğiniz her mahkeme, dava bilgilerine ya da hala sürmekte olan mahkemelerinizi takip etmek isterseniz dosya takibi işlemini yapabilirsiniz. İnternet üzerinden dosya takibi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda resmi belgeleri de alabilirsiniz. Adliyeye gitmeden resmi belgeleri alabilme imkanı sayesinde hem ücret vermekten kurtulursunuz hem de çok kısa bir sürede istediğiniz belgelere erişim sağlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden çok kısa bir süre sahip olabileceğiniz resmi belgeler arasında en çok tercih edilen belge sabıka kaydı olmaktadır. Tüm kuruluşlara başvurduğunuz zaman sizden istenilen belgeler arasında sabıka kaydı da bulunur. E-Devlet üzerinden online olarak yapabileceğiniz dava takibi işlemi için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için T.C. Kimlik Numaranızı ve aynı zamanda E-Devlet şifrenizi sisteme doğru, eksiksiz bir şekilde aktarmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız, size en yakın PTT şubesine giderek kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz. Bu işlem ücreti 2 TL olmaktadır. E-Devlet şifrenizi öğrendikten sonra dava takibi için sisteme giriş yapabilirsiniz. Açılan yeni sayfada menüden Adalet Bakanlığı’nı, daha sonra da dava takibi bağlantısını seçebilirsiniz. Dava takibi ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi otomatik olarak ekranınızda yer alacaktır. Ekranınızda ayrıntılı bir şekilde yer alan dava takibi ile ilgili mahkeme tarihinin ne zaman olduğu, duruşma tarihi ve yeri gibi birtakım bilgileri çok kısa bir sürede elde edebilirsiniz. Eğer dava takibini UYAP üzerinden yapmak isterseniz yine UYAP sistemine giriş yapmanız gerekir. UYAP üzerinden dava takibi işleminizi yapmak isterseniz, üç farklı giriş seçeneğinden birini seçebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra dava takibi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Dava Takibi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.