Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Erzurum ve Kahramanmaraş Depremleri İçin 2 Uzmandan Kritik Uyarı Geldi!

Türkiye 2023 yılında büyük bir yıkımla karşılaşmış ve binlerce vatandaşını kaybetmişti. Büyük yıkıma yol açan ve 11.000.000’dan fazla insanın yaşadığı bölgeyi etkileyen depremlerin ardından Türkiye deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşmek zorunda kaldı. Kısa süre önce Kahramanmaraş ve Erzurum’da meydana gelen depremlerin ardından deprem uzman Naci Görür ve Ahmet Ercan’dan dikkat çeken uyarılar geldi.

Erzurum ve Kahramanmaraş’ta Korkutan Deprem

Kısa bir süre önce Erzurum’un Aşkale ilçesinde 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Yaşanan deprem hem Erzurum hem de çevre illerde çok hissedilmiş ve vatandaşı paniğe sürüklemişti. Bir deprem haberi de büyük bir yıkım yaşayan Kahramanmaraş’tan gelmişti. Kahramanmaraş’ta 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği açıklandı.

Bölgede Fay Hatları Çok Aktif

Önce Erzurum ve ardından Kahramanmaraş’ta meydana gelen 4 seviyelerindeki şiddetteki depremlerin ardından Prof. Dr. Naci Görür’den önemli açıklamalar geldi. İki büyük deprem sonrasında yaptığı açıklamalarıyla gündeme gelen Naci Görür, son Kahramanmaraş depreminin ardından bölgenin her zaman oldukça aktif durumda bulunduğu yönünde uyarı açıklamaları yaptı.

Görür sosyal medya hesabı üzerinden Erzurum depremi sonrasında da açıklamalarda bulundu. Görür’ün açıklamalarında Küçükgeçit-Aşkale/Erzurum lokasyonunda 4.3 şiddetinde deprem meydana geldiğini belirtti. Söz konusu depremde yüksek olasılıkla sol yönlü “Dumanlı Fay Zonu” içerisinde yer aldığını dile getirdi. Ayrıca söz konusu sosyal medya paylaşımında bu son depremlerin Doğu Anadolu bölgesini belirli seviyede sıkıştırmış durumda olduğunu da vurguladı.

6 Şubat Depremleri Enerjiyi Boşaltmadı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 6 Şubat depremleri ile ilgili olarak Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan da dikkat çeken açıklamalar geldi. Ercan yaptığı açıklamasında 6 Şubat’ta meydana gelen 2 büyük depremin bölgedeki tüm enerjiyi henüz boşaltmadığını belirtti.

Bu çerçevede orta büyüklükteki depremler ile enerjinin Kozan’a doğru yönlenmesinin kesinlikle şaşırtıcı olmayacağını belirtti. Sosyal medyadan yaptığı paylaşımında Ercan, bölge içerisinde orta boyutlu artçı depremlerin fazlasıyla gecikmiş durumda olduğunu belirtti. Bu nedenle vatandaşları uyaran Ercan, sağlam zemin, sağlam yapı olgularına muhakkak büyük bir itina gösterilmesi hususunda uyarılarda bulundu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.