Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İçinde 1 Gram Bile Tavuk Yok! Laboratuvarda Üretilen Tavuk Etinin Satışına Onay Verildi!

Dünya, 21.yüzyılda bambaşka bir yöne doğru evrim yaşamaya devam ediyor. Son yıllarda dünya genelinde etkili olan uluslararası krizler, ekonomideki dalgalanmalar ve milyonlarca insanın açlık yaşaması sorunları, insanoğlunu yeni çözümlere üretiyor. Özellikle yapay gıdalar bu noktada öne çıkıyor. ABD’de de alınan son karar ise tartışmalara neden oldu. ABD, laboratuvarda üretilmiş tavuk eti satışı için onay verdi. İşte detaylar!

Laboratuvarda Üretilen Tavuk Eti Satışına Onay

ABD Tarım Bakanlığı, aldığı son kararla birlikte yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Son yıllarda çok sık gündeme gelmeye başlayan laboratuvar ortamında özellikle kırmızı ve beyaz et üretimine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. ABD’de çok sayıda şirketin bu konuda araştırmalar yaptığı biliniyor. Son olarak ABD Tarım Bakanlığı tarafından, bir şirketin laboratuvar ortamında ürettiği tavuk etinin satışını gerçekleştirebilmesi için izin verdiği açıklandı. ABD Tarım Bakanlığı’nın aldığı karar ile birlikte ABD yapay et üretiminin satışa sunulmasına onay veren 2. ülke olarak tarihe geçti.

Şirketten Açıklama

ABD Tarım Bakanlığı tarafından laboratuvar ortamında üretilen tavuk eti satışına ilişkin verilen onayın, ABD’de faaliyet gösteren “Upside Foods” ve “Good Meat” şirketleri için olduğu belirtildi. Her iki şirkette aldığı onay ile birlikte laboratuvarda yetiştirilen etlerin satışını gerçekleştirebilecek. Good Meat şirketi tarafından konuya ilişkin bir açıklama gerçekleştirildi. Söz konusu açıklamada alınan onayın kapsamının doğrudan hayvan hücrelerinden üretilmiş tavuk eti için olduğu belirtildi. Şirket ayrıca aldıkları onay sayesinde söz konusu ürünü ABD’deki tüketicilere yasal olarak satabilme yetkisine sahip olduğunu belirtti.

FDA Açıklaması Referans Gösterildi

Şirket yaptığı açıklamada daha önce “ABD Gıda ve İlaç İdaresi(FDA)” tarafından yapılan konuya ilişkin bir açıklama referans gösterildi. Söz konusu açıklamada FDA tarafından laboratuvar ortamında üretilen etin tüketiminin insan sağlığı açısından son derece güvenli olduğu belirtilmişti. Şirket, açıklamasının devamında ise hem 2020 hem de 2021 yılları arasında Singapur’da laboratuvarda üretilmiş tavuk etinin satışı konusunda çok sayıda şirkete onay verilmiş durumda olduğuna da vurgu yapıldı. Söz konusu ürünün ABD’nin başkentindeki Michelin Yıldızı bulunan bir restoranda satışa sunulacağı da açıklandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.