Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan Korkutan Açıklama: “50 Derecenin Üstü..”

Henüz Temmuz ayının başında olmamıza rağmen sıcaklar bunaltıcı olmaya devam ediyor. Büyükşehirlerde yaşayan kişilerin büyük bir kısmı sıcaklardan şikayet ederken, uzmanlardan sıcaklıklar hakkında açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde dünyanın ortalama sıcaklığı rekoru üst üst iki gün kırılınca pek çok kişi sıcaklıkların daha ne kadar artacağını merak etmeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz; “Ağustos ayının ortasına kadar her gün neredeyse yeni bir rekor kırıyor olabiliriz. Şimdiye kadar 49.1 derece görmüştük, 50 derecenin üstünü çok rahat göreceğimizi düşünüyorum.” diyerek herkesi korkuttu.

Uzmanlardan Açıklama Geldi!

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz; “Hepimiz biliyoruz ki Temmuz ayının başı en sıcak günler değildir. Daha Temmuz’un ortası, Ağustos’un başı var sıcak günlerde… Dolayısıyla sıcaklık bundan sonra artmaya devam edecek. Bir de bunun üstüne gittikçe artan El Nino etkisi binecek. Onun için yaklaşık olarak Ağustos ayının ortasına kadar her gün neredeyse yeni bir rekor kırıyor olabiliriz. Bir gün sıcaktır, bir gün biraz daha az sıcaktır. Bu sene içerisinde yaklaşık 10-12 tane daha rekorlu gün yaşayacağımızı bekliyorum. Bu durumda 2023 dünyanın, insanların yaşadığı en sıcak sene olacak” dedi.

Kuraklığa da değinen Prof. Dr. Kurnaz, “Kış sıcak geçecek, ondan sonraki ilkbahar da sıcak geçecek, ondan sonraki yaz da sıcak geçecek. Bundan sonra böyle. Yaşayacağımız her mevsim kendi mevsimleriyle kıyaslandığında, yani kış bir önceki kışlarla kıyaslandığında daha sıcak geçiyor olacak. Kuraklık başka unsurlara da bağlı ama bizim yaşadığımız bölgede Akdeniz Havzası’nın doğusunda kuraklık önümüzdeki 50 sene içerisinde neredeyse yüzde 20 daha az yağış düşmesine neden olacak. Bu nedenle de bizim artık az suyla yaşamayı öğrenmeye başlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.