Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Litvanya’daki NATO Zirvesi Sona Erdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesini Değerlendirdi!

Son günlerde ülkemizin gündemi oldukça hareketli. İsveç’in NATO üyeliğinin kabulü hususunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek yolun Türkiye’nin AB yolunun açılması gerektiğini söylemişti. Ardından NATO Zirvesinde pek çok lider Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklediğini açıkladı. Tüm bu yaşananların ardından İsveç’in NATO’ya katılmasına onay verildi ve gözler AB’ye çevrildi. Pek çok vatandaş Türkiye’nin AB’ye girmesini ya da AB’ye karşı vize serbestliğinin gündeme gelmesini istiyor. Litvanya’da süren NATO Zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Litvanya’daki NATO zirvesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Biden ile de görüşme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları oldukça merak ediliyordu. 

Erdoğan İsveç’in NATO üyeliği hakkında şu sözleri söyledi; “İsveç’in NATO üyeliği konusu malumunuz zirve bağlamında öne çıkarılan hususlardan biri oldu. Bu konudaki ilkeli duruşumuz başından beri bellidir. Politikamızı burada da devam ettirdik. Zirve hitamında yaptığımız basın toplantısında meseleyi enine boyuna değerlendirdik. Kendilerine ifade ettiğimiz gibi İsveç’in katılım protokollerini onaylayacak merci Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Şu an işleyen bir süreç vardır. Meclisimiz atılan adımları takip edecek, ülkemizin çıkarları doğrultusunda en doğru kararı verecektir. Değerli arkadaşlar, zirve marjında birçok devlet ve hükümet başkanıyla görüşmelerimiz oldu. Liderlerle görüşmelerimizde hem ikili meseleleri hem de NATO bağlamında iş birliğimizi ele aldık.”

Vize serbestliği konusunda ise şu açıklamayı yaptı; “Avrupa Birliği üyelik sürecimizin yeniden canlandırılması noktasında olumlu bir kanaat hâkim. Türk ekonomisine çarpan etki yapacak Gümrük Birliğinin güncellenmesi müzakerelerini de hızlandıracağız. Vize serbestisinde de mesafe alacağımıza inanıyorum.

Türkiye’nin savunma kabiliyetini güçlendirecek projelerle ilgili süreçler de ivme kazanacaktır. Muhataplarımızla olan görüşmelerimizde kendilerine İletişim Başkanlığımızın hazırladığı dört vizyon eseri takdim ettim. İnsani Yardımda Türkiye Modeli, Türkiye’nin NATO’ya Katkıları, Türkiye’nin Terörizmle Mücadelesi ve Lider Diplomasi başlıklı bu eserlerle tarihe not düştük.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.