Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Rusya’ya Darbe Girişimi: ‘Son Yılların En Büyük Güvenlik Kriziyle Karşı Karşıyayız’

Dünya Rusya’da meydana gelen olaylar sonrasında büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Rusya devleti ile özel askeri birimi Wagner arasında uzun süredir devam eden gerilim çatışmaya dönüştü. Wagner lideri, Rus ordusuna savaş açtığını açıklayarak, askeri liderlere yönelik tehditlerde bulundu. Halka seslenen Putin ise bu hareketin vatan hainliği olduğunu belirtti. İşte Rusya’da yaşanan “darbe girişimi” ile ilgili son gelişmeler!

Rusya’da İç Savaş

Tüm dünya Rusya Ukrayna savaşı sırasında önemli rol alan özel güvenlik şirketi Wagner ile Rus devleti arasında başlayan krizi gündemine aldı. Uzun süredir Rus ordu yönetimine yönelik eleştirilerde bulunan Wagner’in lideri, dün gece itibariyle Rus ordusuna karşı savaş açtığını açıkladı. Wagner lideri, dün gece yaptığı açıklamayla Rusya Genelkurmay Başkanı ve Rusya Savunma Bakanı için ölüm tehdidinde bulundu. Karşılarına çıkan herkesi yok edeceklerini belirten lider, komutası altındaki askerlere başkent Moskova’ya doğru ilerleme emri verdi.

Wagner’in bu hareketi sonrasında Rusya’da alarm verildi. Başkent Moskova’da özellikle önemli tesisler, devlet kurumları ve ulaşım altyapı tesisleri için güvenlik önlemleri arttırıldı. Ayrıca Rus ordusu da başta başkent Moskova ve yanı sıra Rostov olmak üzere pek çok şehirde Wagner’e karşı sokağa indi.

Putin’den İlk Açıklama Geldi

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ise söz konusu kişi ve takipçilerini vatan hainliğiyle suçladı. Rusya’nın yeniden bölünmesine izin vermeyeceklerini ve halkı koruyacaklarını dile getirdi. Olayı darbe girişimi olarak ifade eden Putin, bu silahlı isyan girişiminde bulunan hiç kimsenin affedilmeyeceğini ve karışan herkesten en sert şekilde hesap sorulacağını da dile getirdi. Wagner ise sabah saatlerinde Rostov’daki karargahı ele geçirdiklerini açıkladı. Rus ordusu ise başkent Moskova ve çevresinde savunma hatları oluşturmaya başladı.

Kadirov’dan Destek Açıklaması

Çeçenisten Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’dan Putin’e ve Rus ordusuna destek açıklaması geldi. Kadirov yaptığı açıklamasında Rusya etrafında bir araya gelmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu dile getirerek, mücahitlerin Putin için, Moskova için ve Rusya’nın bütünlüğü için gerilimin yaşandığı bölgelere doğru yola çıktığını açıkladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.