Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş Önce ‘Ülkeler Nasıl Batar?’ Anlattı Sonra Dolarda Hedef Verdi

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, zaman zaman yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla, sürekli dikkatleri üzerine çekiyor. Genellikle açıklamaları çeşitli tepkiler alan Demirtaş’ ın son paylaşımında, ülkelerin batışına yönelik atıf yaptı. Ardından Dolar ve lira arasında yaşanan rekor artışa dikkat çekti. Paylaşımı yapar yapmaz tepki yağmuruna uğrayan Demirtaş, ekonomiyle ilgili yorumlarına devam ediyor.

Özgür Demirtaş’ tan Ülkelerin Batışı Paylaşımı

Türkiye’ de finans alanında yaşananları en basit haliyle ele alırken, ülkelerin nasıl iflas ettiğine dair bir paylaşım yaptı. Özgür Demirtaş ” Hani ülke batacaktı diyorlar. Ülkeler Bakkal Dükkanı gibi BATMAZ! ” dedi ve üç madde sıraladı. Süratle milyonlar düzeyinde etkileşim alan paylaşıma gelen yorumlar içerisinde en geniş açıdan yorumların olası da dikkat çekici diğer bir konu oldu. Her fikirden kişinin yaptığı yorumlar, her kesin ayrı telden çaldığı bir ortamın ortaya çıkmasına yol açtı.

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?

Yeni haftaya başladığımız bugün, ülkenin tatil ortamında olmasına rağmen, Euro ve Dolar tatil yapmıyor. Tatil bir yana enerjik bir şekilde haftaya giriş yaptılar. Sabahın ilk saatlerinde rekor kırmaya devam eden dolarla ilgili Özgür Demirtaş ” Dolar: Gideceği yer 28. Sonrasını sonra konuşalım… ” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Doların yükselmesi olasılığı en güçlü ihtimal. Seçim süreci sonrasında alınan ekonomik tedbirlere rağmen, ABD ekonomisinin de doların güçlü durmasına yönelik tedbirler alması dinamiği bulunuyor. ABD’ nin faiz açıklaması sonrasında, doların dünya genelinde yükselmesi ve güçlenmesi söz konusuydu. Kırılgan bir durumda olan ülkemiz ekonomisinin, seçim sonrası atmosfer ve dalgalanan ekonomisi, doların yükselmesinin kaçınılmaz göstergeleri olarak kabul görüyor.

Özgür Demirtaş’ ın paylaşımında olduğu gibi, ilk olarak doların 28 lira sınırını aşacağı ön görüsü, birçok uzman tarafından da beklenen bir durumdu. Tatil atmosferinde olan Türkiye’ nin, tatil sonrasında, öncesinde bıraktığı döviz kurlarından bir hayli fazla kurlara sahip olacağı kesin görünüyor. Bu sebeple tatilcilerin özellikle dövizle ilgili yaptığı borçlanmalara ve tatil sonrası ülke ekonomisinin durumuna hazır olmalarına yönelik uyarılar yapılıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.