Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Zamlı Maaşlar Hesaplara Yatırılmadan Vergilere Büyük Zam Arka Arkaya Geldi! IMEI Kayıt Ücreti 20.000 TL Oldu

Ülkemiz bugün zamlarla güne başladı! Yeni asgari ücretli maaşların henüz ödenmemesine rağmen, Temmuz’un ilk haftasından zamlar arka arkaya geldi. Özellikle yurt dışından daha uygun fiyatlı cep telefonu satın alıp Türkiye’de IMEI kaydı yaptırmak artık hayal oldu! 6000 TL olan IMEI kayıt ücreti, yarından itibaren tam 20.000 TL olarak güncellenmesine karar verildi. Bu durumu duyan vatandaşlar ise sınır kapılarına akın etti! Ayrıca tek zam IMEI ücretine yapılmadı.

Temmuz’un İlk Haftasında Zamlar Arka Arkaya Geldi!

Harçlara %50 zam geldi. 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarının yüzde 50 oranında artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar kapkasında; Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tariflerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı. Karara göre trafik harçları kapsamında bulunan ‘Sürücü belgesi harçları’ yapılan artıştan hariç tutuldu.

Harçlar haricinde market ürünlerinden alınan vergilere de zam geldi; Deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, bebek bezi gibi temel ihtiyaç ürünleri ve yeme-içme sektöründe KDV, Mart’ta yüzde 18’den yüzde 8’e inmişti. Bugün yayımlanan kararla, söz konusu ürünlerdeki KDV bundan sonda yüzde 20 olacak. Tüketici kredilerinde BSMV oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarıldı. Şans Oyunları Vergisi, at yarışlarında yüzde 14’e, vergi spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde yüzde 10’a ve diğer şans oyunlarında yüzde 20’ye yükseltildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.