Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Yeni Ekonomi Programının Bileşenlerini Açıkladı!

Ülkemizdeki ekonomik sorunlar devam ediyor. Enflasyon ve hayat pahalılığı vatandaşların belini bükerken, bu sorunları çözmek için gözler Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’a çevrilmiş durumda. 28 Mayıs seçimlerinin ardından yeni kabine ile birlikte ekonominin daha iyi bir noktaya getirileceğine dair umutlar arttı. Geçtiğimiz haftalarda yeni Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek, yeni TCMB Başkanı olarak ise Hafize Gaye Erkan açıklandı, bu açıklamanın ardından gözler bu ikiliye çevrildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Yeni Açıklama!

Geçtiğimiz hafta, ilerleyen dönemlerde para politikası kapsamında atılacak adımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Gaye Erkan’ın, döviz kurunu baskılama amaçlı “makro ihtiyati önlemler”in de kademeli olarak kaldırılacağını söylemişti. Kaynakların verdiği bilgiye göre TCMB Başkanı Erkan, faiz artışı kararının hemen ardından bazı özel bankaların döviz alımına yönelmelerine de sitemde bulundu. Bankacıların, “Gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” sözlerine Erkan, “Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız; döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” karşılığını verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bugün sosyal medya hesabından ekonomi programının bileşenlerine ilişkin paylaşımda bulundu; “Mali disiplinin yeniden tesis edilmesi, yani deprem etkisi hariç, bütçe açığının Maastricht kriterleri ile uyumlu bir seviyeye çekilmesi, enflasyonun orta vadede tek haneye düşürülmesi için kademeli parasal sıkılaştırma ve enflasyon hedefi ile uyumlu gelirler politikası, makro finansal istikrarı ve diğer tüm kazanımları kalıcı hale getirecek yapısal reformlar.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.