Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Rusya’ya Darbe Girişimi Tam 30 Saat Sürdü! Darbeciler Ceza Alacak mı?

Tüm dünya, dün Rusya’da meydana gelen darbe girişimini konuşuyor. Rusya hükümeti ile özel güvenlik gücü Wagner arasında uzun süredir devam eden sıkıntı, dün Wagner’in silahlı isyanıyla yeni bir boyuta taşınmıştı. Başkent Moskova’ya doğru ilerlemeye başlayan ve Rus ordusuyla karşı karşıya gelen Wagner, geri adım atmıştı. Darbe girişiminin anlaşmayla sonuçlanmasından sonra en çok merak edilen konu darbe girişiminde yer alan askerlerin ceza alıp, almayacağı oldu. İşte detaylar!

Darbe Girişimi 30 Saat Sürdü

Rusya, dün darbe girişimiyle dünya gündemine manşetten oturmuştu. Ülkenin önemli paralı askeri birimlerinden olan ve Ukrayna savaşında önemli rol üstlenen Wagner tarafından bir darbe girişimi gerçekleştirildi. Rus Genelkurmay başkanı ve Rusya Savunma Bakanı’nın cezalandırılması gerektiğini ifade eden Wagner’in lideri, Rus ordusuna savaş açtığını açıklamıştı. Darbeci askerler, ilk olarak Rostov şehrini kontrol altına alırken, başkent Moskova’ya doğru ilerlemeye başladı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, darbe girişimine yönelik sert açıklamalarda bulundu ve ihanetle suçladı.

Wagner’in silahlı isyanı ise 30 saat sonunda sona erdi. Başkent Moskova’nın 200 kilometre yakınına kadar gelen darbeci askerler, akşam saatlerinde geri çekilme kararı aldıklarını açıkladı. Belarus lideri Lukaşenko, Putin’in onayıyla Wagner lideri Prigojin ile görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından Prigojin, geri çekilme kararı aldı. Kararın ardından açıklamada bulunan Prigojin, kan dökülmemesi için geri çekildiklerini ifade etmişti.

Kremlin’den Açıklama

Rusya’da Kremlin’den darbe girişimine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov’un darbe girişimi lideri Prigojin ile ilgili açıklamaları dikkat çekti. Peskova açıklamasında, Wagner Grubu kurucusu Yevgeniy Prigojin ile ilgili olarak açılmış olan ceza davasının kapatılacağını belirtti. Bunun karşılığında da Prigojin’in Belarus’a gönderileceğini ifade etti. Peskov açıklamasının devamında Prigojin’in şu an için nerede olduğuna dair herhangi bir bilgilerinin bulunmadığını belirtti. Peskov açıklamasının devamında darbe girişiminde yer alan askerlerin arzu ettikleri halde Rus ordusu ile sözleşme imzalama imkanına da sahip olacağını belirtti. Söz konucu açıklamalar bazı kesimlerce eleştirilerinde hedefi oldu.

Ancak Vladimir Putin’in ihanet olarak belirttiği bu olaya karışan kişilere karşı tutumunun gelecekte daha sert olacağı değerlendirmeleri de bulunuyor. Zira Putin, daha önce katıldığı bir televizyon programında asla affedemeyeceği suçun “ihanet” olduğunu belirtmişti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.