Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Yunanistan’da Yılın En Ölümcül Göçmen Kazası Gerçekleşti: Teknesi Kazasında, 81 Kişi Yaşamını Yitirdi!

Son yıllarda Ege Denizi kaçak göçmenlere adeta mezar olmaya devam ediyor. Hem Türkiye’den hem de Kuzey Afrika ülkelerinden pek çok milletten insan, Avrupa’ya çıkabilmek için Ege Denizi üzerinden Yunanistan’a kaçak olarak girmeye çalışıyor. Ancak bu umut yolculuklarında büyük dramlar yaşanıyor. Son olarak Yunanistan’ın Mora Yarımadasın’da bulunan Navarin açıklarında düzensiz göçmen gemisi battı ve 81 kişi hayatını kaybetti. İşte büyük bir üzüntüye boğan o olayın detayları!

Ege’de Düzensiz Göçmen Gemisi Battı

Türkiye ile Yunanistan arasında uzun süredir düzensiz göçmen itimi konusunda uluslararası platformda tartışmalar devam ederken, insan kayıpları da hız kesmeden devam ediyor. Düzensiz göçmenlerin Ege Denizi’nde ölüme terkedilmesiyle başı belada olan Yunanistan, bu kez yine bir göçmen teknesinin batmasıyla gündeme geldi.

Son olay Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda yer alan Navarin’den yaklaşık 47 deniz mili uzaklıktaki uluslararası sularda yaşandı. 14.06.2023 tarihinde yaşanan olayda düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesinin alabora olduğu belirtildi. Yaşanan olayın hemen ardından başlatılan kurtarma operasyonunda teknede bulunduğu belirlenen 104 kişi denizden kurtularak Kalamata Limanı’na taşındı.

Teknede 700 Kişi Vardı

Önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Alarm Phone tarafından yapılan açıklamaya göre 14.06.2023 tarihinde Ege Denizi’ndeki uluslararası sularda batan balıkçı teknesi içerisinde yaklaşık 700 kişi bulunuyordu. Bu çerçevede devam eden arama kurtarma çalışmaları ile birlikte ölü sayısının artabileceği endişesinin mevcut olduğu belirtildi.

Şu ana kadar gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmalarında 700 kişi olduğu iddia edilen tekneden 104 kişi kurtarılmış ve 78 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Çalışmaların devam ettiği bölgede 3 göçmenin daha cansız bedenine ulaşıldı ve hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktı.

Ambarda 100 Çocuk Bulunuyordu

Yunan medyası ise olayı manşetten verdi. Yunan medyasının paylaştığı bilgilere göre söz konusu olaya ilişkin emniyet güçleri tarafından şu ana kadar 9 kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Ayrıca Yunan medyasına dayanan bilgilere göre batan göçmen gemisinin alt kısmında yer alan ambarda 100 civarında çocuğun bulunduğu da belirtildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.